Yaşar Holding Ekim - Kasım - Aralık, 2017

e-bülten

37. DYO SANAT ÖDÜLLERİ “EVRENDE DÖNÜŞÜM” TEMASI İLE SAHİPLERİNİ BULDU

37.Dyo Sanat Ödülleri töreninin Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen yarışmada bu yıl pentür dalında Sidar Bakı “İsimsiz” ve Murat Özbakır “Doğa-Beden-Kent I” adlı eserleriyle, özgün baskı dalında Semih Çınar “Atık No.1” adlı eseri ile ödüle layık görüldü. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan 52 eser, 5-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Eskişehir Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Nihat Değirmenci ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar’ın katıldığı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen 37’nci Dyo Sanat Ödülleri ödül töreni geniş bir katılımla Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Ödül törenine Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Dyo Boya Fabrikaları Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yiğitbaşı ve Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran katıldı.

1967 yılında Durmuş Yaşar’ın öncülüğünde “Dyo Resim Yarışması” olarak başlayan, 2017 yılında “Dyo Sanat Ödülleri” olarak isim değişikliğiyle yoluna devam eden yarışma 50 yıldır aralıksız sürüyor. Bu yıl teması “Evrende Dönüşüm” olarak belirlenen yarışmaya, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Özbekistan’dan sanatçılar da katılım gösterdi. 463 sanatçının 790 eserle yarıştığı 37’inci Dyo Sanat Ödülleri’nde ikisi pentür, biri özgün baskı dalında 3 eser ödüle layık görüldü. 463 eser arasından Eskişehir’den yarışmaya katılan; İrfan Dönmez’in “Anı-Bellek 4”, İsmail Özgür Soğancı’nın “Eylül” ve Yunus Yanık’ın “Evren Atölyesi” adlı eserleri de sergilenmeye değer bulundu.

Dyo Sanat Ödülleri’nin seçici kurulu bu yıl Prof. Dr. Şeniz Aksoy, Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen, Prof. Neş’e Erdok, Prof. Dr. Hasan Kıran, Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Umur Türker, Hürriyet Gazetesi Kültür Sanat Müdürü İhsan Yılmaz’dan oluştu. Kurulun 2 aşamalı değerlendirmelerinin ardından ödül almaya ve sergilenmeye değer bulunan eserler 5-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Eserler Eskişehir’in ardından İzmir, Bursa, Ankara, Adana ve İstanbul’da sergilenecektir.