Faaliyetlerimiz

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın ana amaçlarından biri de Atatürk’ü kişiliği, ilkeleri ve tarihi rolünün topluma ve sonraki kuşaklara daha iyi tanıtılması için bu amaçla daha önce kurulmuş olan bilim ve araştırma kurumlarının da işbirliğini sağlayarak araştırmalar, derlemeler yapmak ve bunların Türkçe ve yabancı dillerde yayınını ve tanıtımını sağlamaktır.

Vakıf 1975 yılında ilkokul öğretmenleri arasında “İlkokul Öğretmenleri Atatürk’ü Nasıl Anlıyor ve Anlatıyorlar?” konulu ve 1978 yılında Ege Bölgesi lise ve dengi okullar öğrencileri arasında “Size göre Atatürk İlkeleri Nelerdir?” konulu yarışmalar düzenlemiş her iki yarışmada ödül alan eserler kitap haline getirilerek Vakıf yayınları arasında yer almıştır.

Vakıf, Atatürk ile ilgili sempozyum, seminer gibi çeşitli bilimsel faaliyetlere destek vermekte, çeşitli öğretim kurumlarına Atatürk köşeleri yaptırmaktadır.

İzmir İl Kültür Müdürlüğü ile işbirliği sonucu 1992 yılında Atatürk Müzesi’nin giriş katı Vakıf tarafından düzenlenerek Atatürk Müzesi’ne bir kitaplık ve galeri alanı kazandırılmış, kitaplık için çok sayıda kitap bağışı sağlanmıştır.

Cumhuriyet’in 75. yılı kutlamaları kapsamında büyük tarihçi Cemal Kutay’ın “Ne Buldu Ne Bıraktı” isimli kitabı Türk kültür ve bilim yaşamına kazandırılmıştır. 

Cumhuriyeti hazırlayan koşullarla Cumhuriyet’in kuruluş ve gelişme dönemlerinde Ege’nin önemini vurgulayan “Ege Belgeseli” büyük ilgi görmüş ve beğeni toplamıştır. Her biri 30 dakikalık 4 bölümden oluşan dizi, NTV’de yayınlanmıştır. Dizinin baş danışmanı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Toprak, diğer danışmanları ise Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sabri Yetkin ile arkeolog araştırmacı Şükrü Tül’dür. İşgal yılları, kurtuluş, mübadele dönemleri, milli iktisat düşüncesinin gelişimi belgeselin büyüteç altına aldığı konulardır. Birbuçuk yıllık çalışmanın ürünü olan belgeselde, yüze yakın akademisyen, uzman, işadamı, gazeteci-yazar, farklı bakış açıları ve en ince ayrıntılarıyla Ege’nin yakın tarihine ışık tutmuşlardır. 

 

  •  
    Atatürk Köşesi Yaptırdığımız Okullar için tıklayınız